Ułatwienia dostępu

.

Aktualności

Informacje sołeckie

Nasza Gmina

Janowice Wielkie to niewielka gmina wiejska, na północy obejmująca swoim zasięgiem fragment Gór Kaczawskich, a na południu przytulona do sudeckiego pasma górskiego – Rudaw Janowickich, które można podziwiać ze szczytu Wieży Widokowej w Radomierzu. Gminne, malownicze doliny rzeczne i leśne tereny są wymarzonym celem pieszych wędrówek i wycieczek rowerowych, a liczne skałki o fantazyjnych kształtach to raj dla amatorów wspinaczki. Ciekawostką jest, że swoją przygodę ze wspinaczką w Rudawach Janowickich rozpoczęła Wanda Rutkiewicz – najbardziej znana himalaistka pochodzenia polskiego. Coś dla siebie znajdą zwolennicy jazdy konnej – przez teren gminy przebiegają 3 górskie szlaki konne, natomiast kajakarze swoich sił mogą spróbować na rzece Bóbr.
Gminę tworzy sześć miejscowości: Komarno, Radomierz, Janowice Wielkie, Trzcińsko, Mniszków i Miedzianka – znana w Polsce za sprawą reportażu Filipa Springera pt. „Miedzianka. Historia znikania” i sierpniowego festiwalu MiedziankaFest.

W Janowicach Wielkich można odpocząć od zgiełku codzienności - gmina posiada atrakcyjną bazę noclegową, którą tworzy przeszło 28 kameralnych obiektów. Dzieci i młodzież mogą rozwijać sportowe talenty w dwóch prężnie działających klubach sportowych oraz za sprawą świetnego zaplecza w postaci Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej, Kompleksu „Orlik” i siłowni zewnętrznych. Świetlice wiejskie w Trzcińsku, Janowicach Wielkich, Radomierzu i Komarnie oferują swoim podopiecznym pełen wachlarz możliwości – warsztaty, gry i zabawy na nowoczesnych placach zabaw, wyjazdy oraz wycieczki. Letnie imprezy plenerowe na czele z Janowiankami i Wędrownym Przeglądem Piosenki „Polana” są okazją do integracji i spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

Newsletter

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz