Ułatwienia dostępu

Wstępne informacje o preferencyjnej sprzedaży węgla

Prawdopodobnie za kilka dni mieszkańcy Gminy Janowice Wielkie będą mogli wnioskować o możliwość zakupu węgla w ustawowej, preferencyjnej cenie. Konkretna cena węgla, koszt transportu na podwórko, dane adresowe składu węglowego, procedura sprzedaży, źródło pochodzenia opału, dostępne frakcje i wartość kaloryczna – niestety wciąż nie są znane. Od ponad tygodnia przedłuża się procedura dopuszczenia firmy obsługującej Gminę Janowice Wielkie – wciąż nie została zaproszona przez państwowego dystrybutora do zawarcia umowy dotyczącej hurtowego zakupu - nadal oczekuje w kolejce setek innych podmiotów chcących sprzedawać węgiel w państwowej cenie. Gmina Janowice Wielkie niestety nie ma wpływu na procedury dziejące się poza nią.

Jeżeli sprzedawca opału zostanie pozytywnie zweryfikowany przez państwowego hurtownika, to węgiel będzie sprzedawany przez PPHU Hino Sp. z o.o. z Białych Błot k. Bydgoszczy – jedyne przedsiębiorstwo, które było zainteresowane obsługą naszej Gminy. Mimo starań Gminy żadna inna firma nie chciała złożyć wniosku o obsługę Janowic Wielkich w ustawowym terminie (począwszy od 9 listopada) – uczestnictwo w programie nie było dla nich atrakcyjne. Z powodu dopuszczenia innego podmiotu cena węgla będzie podniesiona zgodnie z ustawą do maksymalnie 2200 zł brutto/tona + koszt transportu ze składu na podwórko mieszkańca, jednak realna cena zależy od rodzaju węgla i innych czynników. Niższa cena (do 2000 zł brutto/tona +transport) byłaby możliwa w sytuacji realizacji zadania przez Gminę, jednak sama Gmina – bez udziału profesjonalnego składu węglowego - nie jest w stanie obsługiwać mieszkańców, bo nie ma odpowiedniej spółki komunalnej, dozorowanego całodobowo placu, dopuszczeń środowiskowych do składowania opału, możliwości jego ładowania i transportu, certyfikowanej wagi i kasy fiskalnej, fachowej wiedzy o węglu, doświadczenia w przekazywaniu reklamacji mieszkańców co do jego jakości i zgłaszania kłopotów z dostępnością u państwowego hurtownika.

W oczekiwaniu na przygotowanie się sprzedawcy opracowano druk wniosku o wydanie zaświadczenia o uprawnieniu do węgla (nie jest podany do publicznej wiadomości, dopóki przedsiębiorstwo nie ogłosi gotowości). Wniosek trzeba będzie składać do GOPS w Janowicach Wielkich, który zweryfikuje dane i wystawi zaświadczenie (do odbioru w GOPS albo wysłane pocztą). Zaświadczenie trzeba będzie przekazać sprzedawcy prawdopodobnie za pośrednictwem lokalnego przedstawiciela. U niego będzie można zamówić węgiel w wybranym rodzaju (1,5 tony w tym roku i kolejne 1,5 tony w okresie do końca kwietnia) oraz opłacić koszt zakupu przelewem na rachunek. Gmina będzie starała się stosownie do możliwości wynikających z ustawy nadzorować procedurę sprzedaży przez przedsiębiorstwo oraz przekazywać mieszkańcom informacje o dostępności i jakości węgla. (25.11.2022)

coal g1153cbb2a 1920