W Dzień Nauki Polskiej 19.02.2025 r. młodzież naszej szkoły- uczniowie klasy VIIb - uczestniczyła w warsztatach historycznych organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej.
Szkolenie odbyło się w ramach projektu „Silni Polską!”, który ma na celu popularyzację najnowszej historii Polski wśród młodych ludzi i lokalnych społeczności. Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę historyczną i umiejętność współpracy przy otwieraniu zagadkowych skrzynek.
Następnie udaliśmy się odwiedzić Hydropolis – unikalne centrum wiedzy o wodzie we Wrocławiu. Podczas wizyty poznaliśmy fascynujące aspekty wody. Interaktywne wystawy, multimedialne, prezentacje oraz modele szczegółowe pomogły zgłębić tajniki podwodnego świata.
„Konkurs „Silni Polską!” to ogólnopolska inicjatywa edukacyjna, której celem jest rozbudzenie w młodzieży pasji do najnowszej historii Polski oraz budowanie dumy z narodowego dziedzictwa. Uczniowie z całego kraju będą mieli okazję poznać kluczowe wydarzenia i postacie z historii, a także zaangażować się w działania na rzecz popularyzacji tej wiedzy w swoich lokalnych społecznościach. Projekt ma na celu nie tylko przekazanie wiedzy, ale również inspirację do głębszego zrozumienia i odkrywania własnych korzeni.
W konkursie zmierzą się 10–osobowe zespoły dzieci i młodzieży w wieku 13–19 lat. Każda grupa będzie miała swojego Lidera, osobę dorosłą, zafascynowaną historią i gotową do inspirującej pracy z młodymi ludźmi. W trzyetapowej rywalizacji na młodzież czeka seria warsztatów z ekspertami Instytutu Pamięci Narodowej, terenowe lekcje historii prowadzone przez Liderów oraz organizacja własnych wydarzeń historycznych, które zainspirują lokalną społeczność!
Zwieńczeniem konkursu będzie Gala Finałowa na którą zostaną zaproszeni wszyscy uczestnicy. Podczas Gali poznamy laureatów konkursu. Nagrodą dla zwycięskich zespołów będzie kilkudniowy wyjazd edukacyjny zorganizowany przez Biuro Edukacji Narodowej IPN, podczas którego zwiedzimy ważne miejsca związane z historią Polski.
Konkurs „Silni Polską!” łączy edukację z aktywnością, dając młodzieży możliwość nie tylko poznania historii, ale także jej promowania wśród lokalnej społeczności, wzmacniając tożsamość narodową i budując silniejsze więzi z przeszłością.
Joanna Faber














