Sprzątanie szlaków

24 września 2021 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Wandy Rutkiewicz w Janowicach Wielkich już po raz kolejny wzięli udział w akcji sprzątania szlaków turystycznych w Rudawach Janowickich. Akcja organizowana była z okazji Dni Sprzątania Świata w ramach współpracy szkoły z organizacjami dbającymi o środowisko.

Oprócz janowickiej szkoły organizatorami akcji byli: Koło Łowieckie TUR z Bielska Białej, które w okręgu Janowice Wielkie reprezentuje Pan E. Cisło, oraz Nadleśnictwo "Śnieżka" w Kowarach i Leśnictwo Janowice Wielkie.
W sprzątaniu szlaków wzięła udział 40 osobowa reprezentacja uczniów wraz z opiekunami. Akcja rozpoczęła się dyskusją młodzieży z opiekunami na temat zasadności prowadzonej akcji sprzątania świata w 2021 roku. Następnie idąc trzema wyznaczonymi szlakami turystycznymi zbierano pozostawione nieczystości. Z radością należy stwierdzić, że śmieci każdego roku jest mniej, co świadczy o kulturze osób korzystających ze szlaków turystycznych.
Po sprzątnięciu szlaków wszyscy uczniowie biorący udział w akcji uczestniczyli w ognisku z przekąskami zorganizowanym przez Koło Łowieckie „TUR". Opiekunowie akcji: Teresa Łyczana-Mania, Joanna Faber oraz Piotr Lesiński.