Ułatwienia dostępu

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

W dniu dzisiejszym pod pomnikami upamiętniającymi walczących za naszą ojczyznę złożono kwiaty z okazji jutrzejszego Narodowego Święta Niepodległości.
Miejsca pamięci bohaterów odwiedziły dzieci z Przedszkola Publicznego z nauczycielkami, młodzież wraz z wychowawcami i Dyrektorem Szkoły Podstawowej, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, jak również władze gminy w osobach: Wójta i Sekretarza.

11 listopada to umowna data odzyskania niepodległości. Sam proces odbudowy niezależności przez Polskę nie został wdrożony z dnia na dzień, ale składał się z serii wydarzeń. Ważnym wydarzeniem było powołanie Rady Regencyjnej, która ogłosiła niepodległość państwa 7 października 1918 roku. Znamiennym dniem okazał się też 11 listopada, gdy zwierzchnią władzę wojskową otrzymał Józef Piłsudski. Zbiegło się to również z zawarciem rozejmu w Compiègne i oficjalnym zakończeniem I wojny światowej. Właśnie tę datę – 11 listopada 1918 roku – ogłoszono oficjalnym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości.
Obecnie 11 listopada jest świętem wolnym od pracy.