Ułatwienia dostępu

PROSIMY O OSTROŻNOŚĆ – WILK

Od dwóch dni po terenie Gminy przemieszcza się wilk. Jest to młody osobnik żyjący poza watahą, od kilku tygodni przemieszcza się po terenie naszego i sąsiedniego powiatu. Podchodzi do domostw i do ludzi, bywa widziany w strefie zabudowanej. Zauważono go w Radomierzu (wielokrotnie w dniach 13-14 listopada) i Trzcińsku (15 listopada). Mieszkańcy proszeni są o zamykanie podwórek, pilnowanie inwentarza gospodarskiego i zwierząt domowych oraz ogólne zachowanie ostrożności, w tym przestrzeżenie dzieci przed zbliżaniem się do zwierzęcia. Wilk w ciągu najbliższych dni dalej może się przemieszczać po terenie Gminy.

W razie dostrzeżenia wilka prosimy o niezwłoczny kontakt do Fundacji Dzikie Zwierzęta w Potrzebie pod tel. 729 635 194 (całodobowo), pomocniczo tel. 601 491 237 (zarządzanie kryzysowe Gminy). Zajmą się nim lekarze weterynarii: odłowią, a  następnie przewiozą do azylu na kwarantannę w związku ze wścieklizną, później wyleczą i jeśli będzie to możliwe, po leczeniu wilk zostanie wysłany do dużego kompleksu leśnego w  celu usamodzielnienia się.

Przypominamy, że wilki są rzadkimi i cennymi przyrodniczo zwierzętami znajdującymi się pod ochroną prawną. Z tego powodu oczekiwania niektórych mieszkańców w sprawie odstrzelenia wilka przez myśliwych nie są w ogóle możliwe.